واکاوی واردات کیف لپ تاپ از منظر اقتصاد مقاومتی – ۳

اما این قضیه را می بایست در نظر گرفت که به دلایلی اعم از تعرفه و همچنین نرخ ارز , کیف لپ تاپهای وارد شده عملا از ناحیه قیمت , قابل رقابت با محصول ها داخلی نبوده و از همین رو احتمالا گفته شود «پروژه واردات و ایجاد توامان کیف لپ تاپ» در ایران چندان پاسخ ندهد . این در حالی است که به باور کارشناسان , در شرایطی‌که قرار به تولید رقابت در بازار کیف لپ تاپ جمهوری اسلامی ایران باشد , این رخداد در حال حاضر که بیشتر محصول ها درون را محصولاتی کم کیفیت با امکانات و آپشن‌های محدود تشکیل داده‌اند , رخ نخواهد بخشید . به گفته آن ها , واردات کیف لپ تاپ اگرچه در حال حاضر ( به‌دلیل تفاوت آشکار قیمتی ) تهدید خاصی را متوجه تولیدات درون نمی‌کند , با این حال رقابتی را هم پدید نیاورده و نخواهد آورد , مگر اینکه کیف لپ تاپسازان داخلی مبادرت به ایجاد محصولاتی با تراز کیفی بالا و بها متناسب نمایند .

به اعتقاد کارشناسان , ورود کیف لپ تاپهای باکیفیت و به روز و مجهز به تکنولوژی برتر می تواند به‌عنوان الگویی در صنعت کیف لپ تاپ میهن به عمل گرفته شود . به‌عبارت خوبتر , واردات البته رئیس شده و منطقی کیف لپ تاپ ( با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین اوضاع و احوال صنعت کیف لپ تاپ ) می تواند زمينه ساز استعمال و ارتقاي تكنولوژي بالاتر در کیف لپ تاپسازی ایران شود و به نوعی نقشه راهنمایی دلخواه براي ارتقاي كيفيت تولیدات داخلی باشد . ولی پرسش کلیدی دیگری که مطرح می‌شود این که آیا کیف لپ تاپسازی کشور‌ایران کماکان نیاز به حمایت تعرفه‌ای در برابر واردات دارد؟ اگر نگاهی به اوضاع و احوال مقداری و کیفی صنعت کیف لپ تاپ سرزمین بیندازیم و در کنار آن , مسائلی نظیر فضای غیرمناسب کسب‌و‌کار و همچنین تبعات ارثیه از تحریم‌های بین‌المللی را لحاظ کنیم , به‌نظر میرسد این صنعت هنوز آمادگی رقابت با خارجی‌ها را ندارد .

این موضوع البته به آن شکل وجود ندارد که حمایت از کیف لپ تاپسازان داخلی تا ابد می بایست ادامه یابد و واردات کیف لپ تاپ ممنوع یا این که محدود شود , با این حال برای مراقبت ایجاد داخل و اشتغال نیز که شده , نمیتوان کیف لپ تاپسازی سرزمین را فارغ از تجهیز و به شکلی نا مهیا روانه میدان رقابت با خارجی‌ها کرد .

برای حل این معضل راهکارهای مختلفی از طرف کارشناسان مطرح می شود و در این بین خیلی‌ها معتقدند با بهبود فضای کسب‌و‌کار در صنعت کیف لپ تاپ در کنار مشارکت‌های فرنگی و ثبات قوانین به سوی توسعه و گسترش , می‌توان کیف لپ تاپسازی مملکت را رفته رفته مهیای حضور در عرصه رقابت کرد . به‌عبارت خوبتر , می‌توان با حمايت از کیف لپ تاپسازانی که مبادرت به توليد مشترك به سوی جذب تكنولوژي وهدايت منابع خارجي به سمت بخش هاي توليدي مزيت دار و صادرات‌گرا مبادرت مي‌كنند , از آن ها برای رقابت پذیر شدن حمایت کرد . اما این را نیز باید در نظر گرفت که مدیر واردات به سوی حمایت از تولید درون , نیازمند رفع ایرادات ساختاری ایجاد , توجه به نظام تامین مالی و حل مشکلات بانکی و مالیاتی کیف لپ تاپسازان , خصوصی‌سازی به معنای حقیقی و واقعی , کمک به بهبود تراز تکنولوژی و اتخاذ سیاست‌های ارزی دلخواه است . درین وضعیت چنانچه دور و بر به سمتی برود که واردات کیف لپ تاپ در کنار صادرات و سرمایه‌گذاری فرنگی صورت بپذیرد , می‌توان به رقابت در بازار کیف لپ تاپ مملکت و ساخت ارتباط منطقی بین ایجاد و واردات ( در صنعت کیف لپ تاپ ) امیدوار بود &# کیف لپ تاپ ارزان ;

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *