سهم چاقی و لاغری در ناباروری چه مواقعی خانم ها و آقایان را نابارور می کند

سن را دست کم نگیرید

سن یکی از مواردی است که در باروری نقش مهمی دارااست و با افزایش سن , تعداد فولیکول های بدن خانم ها قلیل میگردد و این مسائل از ۳۵ سالگی به سپس , تشدید خواهد شد . به غیر از سن , عوامل دیگری وجود دارا‌هستند که می‌توانند روی ناباروری تاثیر غیر بدون واسطه بگذارند . برای مثال , آندومتریوز ( endometriosis ) , فیبروم رحم ( پروتز سینه ) , فشار خون بالا و دیابت , می‌توانند اقبال ابتلا به ناباروری را ارتقاء دهند . عفونت لگنی یکی دیگر از مواردی است که قادر است ناباروری را به‌دنبال داشته باشد , همینطور ژنتیک و یائسگی زودرس ( یائسگی زودتر از ۵۰ سالگی ) هم در این مسائل تاثیرگذار است . ابتلا به تنبلی تخمدان یا به عبارتی سندرم پلی کیستیک تخمدان ( PCO ) نیز روی مساله تخمک گذاری و ناباروری تاثیر می‌گذارد . ابتلا به این سندرم , موروثی به حساب آورده می شود و این جور از افراد بایستی تحت نظر کارشناس زنان و وضع حمل باشند تا بتوان احتمال ناباروری را تا حدودی کاهش داد .

این اختلال زنانه است؟

بعضی از باورهای خطا و عدم آگاهی سبب ساز می شود اکثری از افراد تصور نمایند ناباروری فقط به خانم ها اختصاص دارااست در حالی که این اعتقاد و باور صحیح وجود ندارد . همانطور که خانم ها می توانند در گیر ناباروری شوند , آقایان نیز می توانند چنین مساله ای را تجربه کنند . حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از علل ناباروری مربوط به مردان می‌شود .

ارتباط فناوری و ناباروری

یکی نکاتی که افراد باید به آن اعتنا کافی داشته باشند , به کار گیری غلط از ابزارهای فناوری است چون استفاده نادرست از این ابزارها , قادر است سبب ناباروری شود . بخش اعظمی از آقایان عادت دارا هستند لپتاپ را روی پای خود میگذارند که‌این مساله می تواند خلل ساخت کند . گرما یک کدام از مواردی است که روی پروسه اسپرم سازی تاثیر سوء می‌گذارد , از آنجایی که اسپرم سازی در بیضه ها رخداد می افتد و می بایست دمای این قسمت از بدن زیر خیس از ۳۷درجه سانتی گراد باشد , نباید کامپیوتر همراه را روی پاها قرار داد . علاوه بر نوت بوک , آقایانی که مشاغلی چون آجرپزی , رانندگی , نانوایی و . . . دارا هستند هم به جهت گرما , ممکن است در گیر ناباروری شوند . فایده از موبایل , یکی‌از دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث ناباروری شود بویژه در صورتی تلفن همراه داخل جیب گذاشته شود . تلفن همراه همچنین قادر است روی تخمدان خانم ها نیز اثر سوء بگذارد به همین علت تا جای ممکن می بایست موبایل را از بدن بدور نگه داشت و در مواقع غیر لازم آن را خاموش کرد . پدر و مادر نباید موبایل را در چنگ خردسالان قرار بدهند چون این مساله هم قادر است ناباروی شخص در آینده را پیرو داشته باشد .

عفونت دردسرساز

عفونت یکی مورد ها مهمی به حساب آورده می شود که خانم ها و دختران جوان باید به آن اعتنا کافی داشته باشند چون عفونت مکرر واژن , می‌تواند مسئله ابتلا به ناباروری را ایجاد کند . به همین دلیل وقتی که خانمی در گیر عفونت میگردد , برای معالجه بایستی مطلقا به دکتر معالج کارشناس زنان و زایمان مراجعه کند . استفاده از سیگار , قلیان و مواد مخدر , شانس ابتلا به عفونت واژن را ارتقا می دهد که این مسائل درصد ناباروری را زیاد می نماید . علاوه بر این سیگار , قلیان و مواد مخدر دارنده مواد سمی می‌باشند که ناباروری را به‌وجود می آورند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *