آشنایی با گیربکس دابل کلاچ

افراد متخصص فرق فی مابین خرید خودرو فروش خودروهای دوکلاچه ومعمولی را مى دانند , در یک سیستم معمولی راننده با فشار دادن پدال کلاچ و به کارگیری از اهرم دست دنده , دنده را بده بستان مى نماید و در سیستم خود کار با فایده از یکسری کلاچ و یک مبدل گشتاور و چرخ دنده هاى سیاره اى کلیه عملیات تعویض دنده انجام مى شود . سیستم دیگرى مابین این دو وجود دارد که ترکیبى از شایسته ترین ویژگى هاى هر دو سیستم را مهیا مى کند . این سیستم انتقال قدرت دو کلاچه است که به آن , سیستم انتقال قدرت شبه خودکار , سیستم دستى بدون کلاچ یا سیستم انتقال توان مکانیکی خود کار شده نیز گفته مى شود .

در اتومبیل هاى مسابقه ای به کارگیری از سیستم هاى شبه خود کار مانند گیربکس دستى دائمی است البته در خرید خودرو فروش خودروهاى معمولى تکنولوژى نسبتا جدیدى است .


درین گفتار ضمن آموختن طریق کارایی سیستم انتقال توان دو کلاچه , آن را با سیستم هاى دیگر مقایسه خوا هیم کرد همچنین نیاز سیستم انتقال اقتدار آتی را بررسى خواهیم کرد . سیستم انتقال دو کلاچه کار دو گیربکس مکانیکی را با هم انجام مى دهد . براى شعور خوبتر این موضوع بهتر است طریقه کارایی گیربکس معمولى را مرور کنیم . وقتى راننده مى خواهد اقدام به ردوبدل دنده نماید , آغاز باید پدال کلاچ را بفشارد . در این سیستم کلاچ رابطه لا‌به‌لا خرید خودرو فروش خودرو و گیربکس را انقطاع مى نماید و از انتقال قدرت به چرخ ها جلوگیرى مى کند سپس راننده با دست , دنده گزینه مطلوب را تعیین مى کند . درین تراز رینگ دندانه داری به نام دور دو چرخ دنده را هماهنگ می نماید . این اجزا , مکانیزم های هماهنگ – خرید خودرو هیرسا – کننده بدور نامیده مى شوند . این مکانیزم دنده ها را گذشته از این که با هم سرگرم شوند نیز سرعت مى نماید تا از خرد شدن چرخ دنده ها جلوگیرى شود . وقتى که چرخ دنده جدید سرگرم شد راننده پدال کلاچ را رها مى نماید . با این کار مجدد خرید خودرو فروش خودرو به گیربکس وصل مى شود و نیرو مجددا به چرخ ها منتقل مى شود . پس در یک سیستم انتقال اقتدار معمولى جریان دائمى توان از خرید خودرو فروش خودرو به چرخ ها وجود ندارد . جدا و وصل شدن جریان توان پدیده اى را به اسم torque – interrupt یا این که – shift shock شوک ناشی از بده بستان دنده – به‌وجود مى آورد . چنانچه راننده کار آزموده نباشد سرنشینان اتومبیل درضمن ردوبدل دنده به جلو و به عقب پرتاب شده و حرکت های شدیدی به آنها وارد می شود که دلخواه نیست . یک گیربکس دو کلاچه از دو کلاچ به کار گیری مى کند و در عین حال پدال کلاچ ندارد , کنترلرهاى الکترونیکى و هیدرولیکى پیچیده اى کلاچ ها را در اختیار گرفتن مى کنند در سیستم انتقال توان اتومات هم جور است . در DCT – سیستم انتقال توان دو کلاچه – کلاچ ها جداگانه از نیز کار مى کنند . یک کلاچ چرخ دنده هاى فرد را کنترل مى کند و دیگرى چرخ دنده هاى زوج . با منفعت از این‌شیوه دنده فارغ از قطع جریان نیرو از خرید خودرو فروش خودرو به چرخ ها تعویض مى شود . این سیستم به شکل تحت کار مى نماید :

رانندگان مى توانند حالت خودکار بی نقص را براى خرید خودرو فروش خودروی خویش تعیین نمایند و تمام وظیفه های تعویض دنده را به کامپیوتر محول نمایند . در این حالت رانندگى مضاعف مشابه به رانندگى با به DCT خرید خودرو فروش خودروی مجهز به گیربکس خودکار است چون ترتیب یک چرخ دنده را درگیر و دیگرى را از درگیری خارج مى نماید . این فرمان سبب ساز کاهش شوک ناشی از تعویض دنده – shift shock – می شود . دارای اهمیت تر از تمامی بده بستان دنده تحت نیرو انجام مى گیرد . یعنى یک جریان قدرت ثابت و پایدار میان خرید خودرو فروش خودرو و چرخها همواره وجود خواهد داشت . مکانیزمی متشکل از دو شفت با انقطاع کردن چرخ دنده هاى شخص و زوج تمام موردها فوق را ممکن مى سازند . در‌پی درباره‌ی این دو شفت توضیح خوا هیم بخشید .

یک شفت دو قسمتى در راس DCT جای دارد . خلاف گیربکس هاى معمولى که همگی چرخ دنده ها روى ورودى قرار دارا‌هستند , DCT یک شفت چرخ دنده هاى زوج و شخص را توسط دو شفت ورودى از نیز غیر وابسته مى کند . شفت خارجى به صورتى رخنه‌ شده که محفظه اى را براى شفت داخلى مهیا مى کند و شفت داخلى در آن قرار مى گیرد . شفت خارجى به چرخ دنده هاى دو و چهار وصل است و شفت داخلى به چرخ دنده هاى نخستین , سوم و پنجم متصل است .

که یک کلاچ چرخ دنده هاى دوم و چهارم را کنترل مى کند و کلاچ دیگر به طور غیر وابسته چرخ دنده هاى اول , سوم و پنجم را کنترل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *